Osteartroza e qafës së mitrës: gjithçka që keni dashur të dini

Osteoartriti prek jo vetëm nyjet e gjurit dhe hipit. Ndonjëherë proceset degjenerative zhvillohen në shpinë të qafës së mitrës. Në raste të përparuara, pa trajtim, ato mund të çojnë në një humbje të plotë të lëvizshmërisë për shkak të bashkimit të rruazave dhe madje edhe paaftësisë.

Si do të zhvillohet ai

Regjioni i qafës së mitrës përfshin 7 rruaza, më të lëvizshmet nga e gjithë kolona vertebrale. Nëse ndodhin procese të caktuara patologjike në trup, rruazat e qafës së mitrës, të mbrojtura nga një "pllakë" elastike kërcore (disk), bëhen të mbuluara me osteofite (rritje të kockave). Kërc, nga ana tjetër, bëhet më e hollë dhe e shkatërruar, dhe indet e buta ngjitur atrofizohen.

Disku ndërvertebror mund të fryjë dhe kompresojë indet ose nervat e afërt. Rruazat ndryshojnë formën e tyre, gjë që çon në deformime të shtyllës kurrizore. Nëse ato janë të theksuara, pacienti zhvillon artrozë deformuese të qafës së mitrës.

ndonjëherë këmbët e sheshta bëhen shkak i artrozës së qafës

Shkaqet e artrozës së rruazave të qafës së mitrës

 • Patologjitë gjenetike të zhvillimit të sistemit musculoskeletal si një e tërë, për shembull, dysplasia, këmbë të sheshta, scoliosis (nëse një lidhje e caktuar në shpinë është prishur, i gjithë zinxhiri biomekanik vuan).
 • Ndryshimet distrofike në nyje të shoqëruara me ndryshime të lidhura me moshën.
 • Lëndimet e shtyllës së qafës së mitrës.
 • Stresi i tepërt, për shembull, për shkak të peshës së tepërt, i lidhur me aktivitete profesionale ose sporte.
 • Disqe hernie ose të dala.
 • Sëmundjet inflamatore (artriti, reumatizmi).
 • Mosfunksionimet e sistemit endokrin.
 • Çrregullimet metabolike, etj.
artroza e rruazave të qafës së mitrës zhvillohet si rezultat i tendosjes së tepruar të qafës

Si të njohim

Osteoartriti i rruazave të qafës së mitrës shoqërohet me dhembje të shurdhër, zakonisht të njëanshme, e cila rritet me lëvizjen. Pacientët ankohen për dhimbje në mëngjes. Ndjesi të pakëndshme lindin në zonën e qafës, dhe pastaj kalojnë në shpatullat e shpatullave dhe krahët, sindroma intensifikohet me prekje.

Simptoma të tjera karakteristike të sëmundjes janë:

 • marramendje paroksizmale ose migrenë;
 • një rënie në amplituda e lëvizjes së kokës për shkak të dhimbjes (për shembull, një person mund të anojë kokën me 45-50 °);
 • kriza me lëvizje të qafës;
 • tinguj specifikë në veshë;
 • dëmtimi i shikimit;
 • dhimbje gjoksi;
 • mpirje në pjesën e poshtme të fytyrës.

Në fazat e mëvonshme, në sfondin e një mungese totale të lëngut synovial në nyje, shfaqen deformime të kolonës kurrizore dhe gjithashtu mund të zhvillohet hipertensioni sistemik - një rritje e pashpjegueshme e presionit të gjakut. Nëse sëmundja është e komplikuar nga simptomat radikulare, për shembull, një nerv i ngulur, diagnostikoni formën e saj - artrozë jovertebrore. Nuk është e lehtë të njohësh sëmundjen vetë: nga simptomat e saj mund të ngatërrohet lehtësisht me patologjinë e sistemit kardiovaskular ose trurit.

identifikimi i artrozës së qafës së mitrës nga prania e simptomave

Vështirësitë në diagnostikim

Para se të përshkruani një regjim kompleks të trajtimit ose të përshkruani injeksionin intra-artikular të protezave të lëngut synovial, një reumatolog duhet të sigurohet që diagnoza të jetë e saktë, pasi simptomat e sëmundjes kopjojnë një numër patologjish të tjera. Pas mbledhjes së anamnezës dhe studimit të një testi gjaku për mungesën e sëmundjeve të tjera (me artrozë, numrat e gjakut nuk ndryshojnë), kryhet një nga studimet e mëposhtme:

 • radiografia në disa projeksione;
 • CT ose MRI;
 • angiografia e enëve të gjakut.

Si rezultat i ekzaminimeve, mjeku përcakton ndryshimet në strukturën e kërcit të disqeve intervertebrale, hapësirën e përbashkët, sasinë e lëngut synovial dhe mungesën e tij në nyje, natyrën e rritjeve të kockave - osteofitet.

Pse duhet trajtuar artroza e rruazave të qafës së mitrës

Nëse shtrëngohet me trajtimin e artrozës së rruazave të qafës së mitrës, sëmundja mund të çojë në komplikimet e mëposhtme:

 • kompresimi i mbaresave nervore dhe, si rezultat, dhimbje të forta;
 • pinching e kanaleve kurrizore;
 • goditje në tru
artroza e rruazave të qafës së mitrës mund të çojë në goditje në tru

Trajtimi i artrozës së shpinës së qafës së mitrës

Si rregull, një reumatolog trajtohet me një formë akute të sëmundjes, prandaj, detyrat kryesore të terapisë janë si më poshtë:

 • eliminoni sindromën e dhimbjes;
 • ndaloni inflamacionin;
 • eleminoni shtrëngimin e mbaresave nervore të palcës kurrizore.

Përveç kësaj, për funksionimin normal të rruazave, është e nevojshme të rivendosni fijet e kërcit të shkatërruar të disqeve, dhe për këtë - të rrisni qarkullimin e gjakut në indet e dëmtuara.

Metodat terapeutike

1. Ilaçet.

NSAID përdoren për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin, kondroprotektorët përdoren për të rigjeneruar indin e kërcit. Isshtë e mundur të normalizohet qarkullimi i gjakut dhe ushqimi i indeve të prekura me ndihmën e vazodilatatorëve. Relaksuesit e muskujve përdoren për të lehtësuar spazmat e muskujve.

2. Fizioterapi.

Trajtimi i fizioterapisë është i një natyre ndihmëse dhe ka për qëllim përshpejtimin e metabolizmit në indet. Më shpesh, me një diagnozë të tillë, përshkruhet terapi manuale, magneto- dhe akupunkturë, fonoforezë dhe rrezatim infra të kuqe.

klasa të yogas për trajtimin e artrozës së qafës

Nëse ilaçet nuk ndihmojnë dhe ekziston mundësia e sindromës së arteries vertebrale, operacioni është i përshkruar për uncoarthrosis të rruazave të qafës së mitrës. Konsiston në heqjen dhe zëvendësimin e nyjes së dëmtuar me një endoprotezë.

Për të mos dëmtuar qafën me artrozë dhe për ta ndihmuar atë, praktikoni, për shembull, ushtrimet e mëposhtme të mëngjesit:

Cili është regjimi ortopedik për artrozën e qafës

Pacientëve me artrozë të çdo artikulacioni, duke përfshirë ata që përdorin përgatitje të protezave të lëngut synovial ose ilaçeve të tjera, u tregohet një regjim i veçantë ortopedik që do të ndihmojë në shmangien e komplikimeve:

 • Shtë e nevojshme të monitorohet me kujdes sjellja, duke shmangur lakimet.
 • Gjatë punës së ulur kërkohen pushime të shkurtra për aktivitetin fizik.
 • Kollaret ortopedike të Shants ndihmojnë në lehtësimin e ngarkesës në shpinë të qafës së mitrës - sipas indikacioneve të mjekut.
 • Një dyshek dhe jastëk ortopedik nuk do të jetë i tepërt.

Trajtimi gjithëpërfshirës i artrozës së rruazave të qafës së mitrës gjithashtu përfshin gjimnastikë të veçantë dhe masazh profesional. Me ndihmën e kthesave dhe rrotullimeve, animeve dhe hedhjeve të kokës nën mbikëqyrjen e instruktorit, është e mundur të zhvillohen aftësitë motorike të kësaj pjese të shtyllës kurrizore.

Injeksionet intra-artikulare të zëvendësimit të lëngut synovial për këtë lloj artrosi nuk praktikohen për shkak të lokalizimit specifik. Në vend të kësaj, pacientit mund t'i ofrohet masazh profesional ose teknika instrumentale për të zhvilluar në mënyrë lokale dhe të sigurt muskujt e thellë dhe sipërfaqësorë të shpinës. Gjëja kryesore është të gjesh një specialist të mirë, t'i besosh atij dhe të mos lejosh që rrjedha e sëmundjes të marrë rrjedhën e saj.