Trajtimi i osteokondrozës në rajonin e kraharorit

Osteokondroza e shtyllës kurrizore të kraharorit nuk flitet aq shpesh sa osteokondroza lumbare ose lumbosakrale. Kjo diagnozë është relativisht e rrallë. Gjë është se ka më pak ngarkesë në shpinë torakale, dhe korse muskulore në këtë zonë është zhvilluar shumë më mirë sesa në pjesën e poshtme të shpinës.

Diagnostikimi dhe trajtimi i osteokondrozës së shpinës së kraharorit është i vështirë sepse simptomat e sëmundjes shpesh janë të fshehura, dhe gjithashtu të ngjashme me ato që ndodhin me probleme të zemrës. Prandaj, zgjedhja e saktë dhe në kohë e metodave diagnostike në këtë rast është veçanërisht e rëndësishme.

Çfarë është osteokondroza torakale

Osteokondroza e shpinës torakale është një nga sëmundjet degjenerative të aparatit osteokondral të trupit. Degjenerimi (plakja dhe shkatërrimi) fillon me kequshqyerjen dhe dehidratimin e diskut ndërvertebror. Indet dobësohen, bëhen më të holla, mund të shfaqen rritje të kockave në rruaza.

ndryshimi midis një disku të shëndetshëm dhe një disku me osteokondrozë

Nën ndikimin e stresit mekanik, pjesa qendrore e diskut, e ngjashme me xhelin, mund të depërtojë përmes strukturës së lirë të unazës së jashtme të diskut. Me zhvillimin e procesit, formohet një hernie intervertebrale.

Distanca midis rruazave zvogëlohet, rrënjët e nervave kurrizorë ose enët e gjakut shtypen dhe shfaqet dhimbje e fortë e qitjes. Procesi patologjik mund të përhapet në pjesë të tjera të shpinës. Pa trajtim në kohë, gjendja përkeqësohet dhe mund të çojë në paaftësi.

Arsyet e paraqitjes

Lakimi i shtyllave kurrizore (skolioza)është një nga shkaqet kryesore të osteokondrozës së gjirit. Dhe meqenëse proceset kryesore të formimit të indeve të kockave dhe kërcit ndodhin në fëmijëri dhe adoleshencë, parakushtet për këtë sëmundje degjenerative lindin në moshën 15-16 vjeç.

Faktorët gjenetikësigurojnë terren si për skoliozën ashtu edhe për vetë osteokondrozën torakale. Dobësia trashëgimore e kockave, kërcit dhe indeve muskulore ndikon në plakjen e parakohshme të shtyllës kurrizore dhe shkatërrimin e disqeve ndërvertebrore.

Lëndimi i shtyllës kurrizorengarkesat e tepërta të energjisë mund të çojnë gjithashtu në osteokondrozë të rajonit të kraharorit.

Çrregullimet metabolike dhe të qarkullimit të gjakut, sëmundjet endokrinekontribuojnë në përkeqësimin e të ushqyerit të diskut ndërvertebror. Kjo çon në zhvillimin e osteokondrozës.

Mbipeshanë përgjithësi, ndikon negativisht në gjendjen e organeve dhe indeve. Një ngarkesë e vazhdueshme e rritur në shpinë dhe një mënyrë jetese e ulur janë faktorë në shfaqjen e osteokondrozës torakale.

Shenjat e para dhe simptomat kryesore

  • Dhimbja e shpinës në zonën e blades së shpatullave është simptoma kryesore dhe një nga shenjat e para të osteokondrozës së gjoksit. Dhimbjet e dhembjes dhe të shurdhër janë karakteristike, të cilat përkeqësohen nga lëvizja dhe frymëmarrja. Dhimbja mund të jetë brez dhe më keq gjatë natës.
  • Dhimbje në rajonin e zemrës. Osteokondroza e rajonit torakal mund të shkaktojë dhimbje të mprehta, të djegura në të majtë të sternumit, si me anginë pectoris dhe sulm në zemër.
  • Mpirje, ndjenjë ftohjeje, ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje në shpinë dhe gjymtyrë.
  • Dhimbje stomaku. Osteokondroza e gjoksit shpesh maskohet si simptoma që, në shikim të parë, nuk janë aspak të lidhura me sëmundjen. Për shembull, nëse preket pjesa e sipërme e shpinës së kraharorit, dhimbja ndodh në faring dhe ezofag, një ndjenjë e një gungë në fyt. Pjesa e mesme e rajonit torakal karakterizohet nga dhimbje në hipokondrin e djathtë, e ngjashme me një simptomë të sëmundjeve të pankreasit. Në rajonin e kraharorit të poshtëm, dhimbja ndodh, si me një shkelje të funksionit të zorrëve.

Fazat e osteokondrozës në rajonin e kraharorit

Për osteokondrozën e rajonit të kraharorit, katër faza të zhvillimit janë karakteristike.

Faza e parë.Fillimisht, disku ndërvertebror humbet qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e tij. Mund të shfaqen shqetësime, shqetësime, dhimbje në pozicione dhe lëvizje të caktuara të trupit.

Faza e dytë.Çarje shfaqen në disk intervertebral. Fillon procesi i formimit të hernies. Muskujt mund të përjetojnë spazma për shkak të kompensimit të paqëndrueshmërisë së shpinës së kraharorit. Ka dhimbje të forta në gjoks, gjymtyrë, shpinë.

Faza e tretë.Për shkak të shkeljes së disqeve ndërvertebrore, shfaqet një hernie. Mund të kompresojë rrënjët kurrizore dhe enët e gjakut. Dhimbja bëhet konstante, e fortë, mund të jetë e dhimbshme ose të intensifikohet me lëvizjen.

Faza e katërt.Në disk intervertebral, indi i kërcit zëvendësohet me indin e eshtrave, disku nuk është më në gjendje të kryejë funksionin e tij thithës të goditjeve. Formimi i rritjeve të kockave në sipërfaqen e diskut ndërvertebror (osteofitet) është i mundur. Osteokondroza mund të përhapet në disqet ngjitur. Për shkak të dhimbjes së fortë dhe lëvizshmërisë së kufizuar në shpinë të kraharorit, cilësia e jetës zvogëlohet ndjeshëm. Përkeqësimi i gjendjes mund të çojë në paaftësi.

faza te ndryshme te osteokondrozes se gjirit

Diagnostifikimi

Shpesh, osteokondroza torakale nuk zbulohet menjëherë për shkak të simptomave të paqarta, kështu që ekziston një rrezik i lartë i vendosjes fillestare të një diagnoze të pasaktë.

Nëse keni dhimbje në gjoks, shpinë, të cilat shfaqen kur merrni frymë, para së gjithash konsultohuni me një kardiolog dhe një neurolog. Kur kardiologu ka përjashtuar sëmundjen e zemrës, neurologu do të përshkruajë një diagnozë. Nëse dyshohet për osteokondrozë, rrezatimi X, llogaritja dhe rezonanca magnetike përdoren për të konfirmuar diagnozën.

Radiografia.Ndihmon për të vlerësuar vetëm gjendjen e strukturave të kockave, indet e buta dhe kërc nuk shfaqen në imazhe. Për të vizualizuar këto struktura, injektohet një agjent kontrasti: angiografi, diskografi, mielografi.

Tomografia e kompjuterizuar (CT).Kjo metodë gjithashtu përdor parimin e radiografisë, por me ndihmën e përpunimit kompjuterik, është e mundur të merren një seri imazhesh të seksioneve gjatësore dhe tërthore, në të cilat mund të shihen kocka dhe indet kërcore.

Imazhe rezonancë magnetike (MRI).Isshtë "standardi i artë" në diagnozën e osteokondrozës, sepse ju lejon të studioni në detaje jo vetëm dëmtimin e kockave, por edhe indet e buta përreth.

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së kraharorit

Në trajtimin e osteokondrozës së shpinës së kraharorit, zakonisht përdoren metoda konservatore. Këto janë ilaçe dhe terapi fizike. Në raste ekstreme, kryhet trajtimi kirurgjikal.

Metodat jo-kirurgjikale të trajtimit të osteokondrozës

Trajtimi i osteokondrozës është një proces kompleks dhe i gjatë. Ju duhet të keni durim. Trajtimi konservativ përfshin si metodat terapeutike ashtu edhe ndryshimet në stilin e jetës.

Theksi kryesor është në eliminimin e dhimbjes, lehtësimin e inflamacionit, rivendosjen e funksioneve të rrënjëve kurrizore, forcimin e korse muskulore dhe aparatin ligamentoz.

Lehtësimi i dhimbjes arrihet me ilaçe. Terapia me ilaçe kryhet gjatë një përkeqësimi të sëmundjes.

Trajtimi kompleks jo-kirurgjikal përfshin procedura të ndryshme fizioterapeutike që synojnë fillimin e procesit të vetë-shërimit të trupit. Mekanizmat e mbrojtjes lokalizojnë dhe plotësojnë funksionet e shqetësuara si rezultat i procesit patologjik.

Shërimi ndodh gradualisht, kështu që nuk duhet të prisni një efekt të shpejtë. Zhvillimi i osteokondrozës së shpinës së kraharorit ishte i gjatë dhe trajtimi i tij kërkon kohë.

FizioterapiIsshtë një trajtim i bazuar në faktorë fizikë natyralë dhe të rikrijuar artificialisht (ftohja, nxehtësia, rryma elektrike, rrezatimi magnetik, lazeri, etj. ). Në fizioterapi, përdoren pajisje të veçanta, pajisje, teknika manuale.

Kinesiterapia- terapi lëvizjesh. Mund të jetë aktiv (terapi ushtrimore) dhe pasiv (masazh, tërheqje). Terapia e lëvizjes është e përshtatur për karakteristikat individuale të pacientit dhe është krijuar për të forcuar kornizën muskulore të shpinës. Shtrirja lehtëson dhimbjen dhe tensionin e muskujve.

Terapia manuale dhe masazhi- metodat e ndikimit në indet e buta, nyjet në mënyrë që të rivendosni tonin e muskujve. Ato rikthejnë në mënyrë efektive lëvizjen dhe lehtësojnë dhimbjen.

Taping, kinesio taping- një metodë e vendosjes së njollave të veçanta elastike në lëkurë në vendet ku është e nevojshme të veprohet në receptorët për shtrirjen dhe tkurrjen e muskujve. Një mënyrë për t'u çlodhur ose rritur tonin e muskujve.

Terapia me lazer (terapi me dritë)- aktivizimi biologjik i proceseve të rigjenerimit të diskut intervertebral. Proceset e rigjenerimit dhe restaurimit të indeve kanë filluar.

Terapia plazmatike (terapia prp)- injeksione të plazmës së tyre të pastruar. Imuniteti lokal rritet, proceset e rigjenerimit fillojnë.

Refleksologji, akupunkturë, akupunkturë- stimulimi i mbaresave nervore me hala speciale. Metabolizmi i zonave të prekura përmirësohet, pacienti heq qafe dhimbjen.

Terapia e valëve të shokutpërdor valë me frekuencë jashtëzakonisht të lartë, të cilat shkaktojnë rezonancë në indet e trupit. Ju lejon të filloni procese natyrore të rimëkëmbjes.

Ndonjëherë përdoret një korse ortopedike. Nëse muskujt nuk janë zhvilluar mjaftueshëm, korse kompenson pjesërisht ngarkesën në shpinë dhe lehtëson gjendjen akute.

Shtë e rëndësishme të ndryshoni stilin e jetës së një personi, të shtoni aktivitet fizik dhe një dietë të ekuilibruar. Efekti pozitiv i trajtimit konservativ arrihet në 2-3 muaj. Nëse një trajtim i tillë është joefektiv, kryhet trajtim kirurgjikal.

Metodat kirurgjikale për trajtimin e osteokondrozës

Operacioni në rastin e osteokondrozës së shpinës së kraharorit është një masë ekstreme. Ndërhyrja neurokirurgjikale kërkon indikacione të veçanta. Më shpesh, operacioni kryhet në raste jashtëzakonisht të vështira që kërcënojnë jetën e pacientit. Nëse sindroma e dhimbjes nuk i përgjigjet trajtimit terapeutik, me rritjen e dëmtimit të lëvizshmërisë, hernia hiqet. Komplikimet janë të mundshme gjatë dhe pas operacionit. Rehabilitimi pas operacionit përfshin metodat e terapisë konservatore dhe ortopedisë dhe mund të zgjasë një periudhë të pacaktuar.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se në mungesë të trajtimit të duhur, sëmundjet degjenerative të sistemit musculoskeletal mund të çojnë në paaftësi. Dhimbja mund të bëhet kronike, osteokondroza përhapet në disa pjesë të shpinës. Parandalimi në kohë i simptomave dhe trajtimi i osteokondrozës së gjoksit në fazat fillestare mund të parandalojë zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Profilaksia

Parandalimi i osteokondrozës torakale duhet të fillojë edhe në adoleshencë, kur formohet aparati osteokondral dhe shfaqen devijime nga norma në formën e skoliozës. Zhvillimi fizik gjatë kësaj periudhe është i rëndësishëm, por pa mbingarkesë. Ngarkesat e ekuilibruara në të gjitha grupet e muskujve dhe zhvillimi i koordinimit janë rekomandimet kryesore.

Me zhvillimin e sëmundjes me moshën, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje aktiviteteve sportive, por pa trajnim intensiv të forcës. Noti konsiderohet si lloji optimal i aktivitetit fizik.

Mjekët e klinikës do t'ju ndihmojnë të zgjidhni një program shërimi.

Mjekët e klinikës kryejnë konsulta paraprake falas. Ata vlerësojnë gjendjen e shtyllës kurrizore duke përdorur skanime MRI, raportojnë gjasat e resorbimit dhe mundësinë e trajtimit.