Dhimbje shpine

Dhimbja e mesit shpesh manifestohet si pasojë e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal, për shembull, osteokondroza, radikuliti. Në gratë, kjo mund të jetë gjithashtu për shkak të sëmundjeve gjinekologjike. Dhimbja e shpinës në rajonin e mesit karakterizohet si "prerje", "e shurdhër", "thikë", "tërheqje" dhe të tjerët. Natyra e ndjesive të dhimbshme varet tërësisht nga arsyet që i kanë shkaktuar ato.

dhimbje shpine në një grua

Në varësi të shkaqeve themelore të gjendjes, shenja të tjera klinike të sëmundjes mund të bashkohen me dhimbjen. Për shembull, pacientët shpesh ankohen për mpirje në duar ose këmbë, vështirësi në lëvizje, dobësi muskulore dhe ulje të performancës. Simptoma të tjera shoqëruese përfshijnë dhimbje koke, shqetësime në pjesën e poshtme të shpinës dhe mosfunksionim të organeve të brendshme.

Shkaqet e dhimbjes së shpinës

 • ndryshimet degjenerative-distrofike të lidhura me moshën në strukturat e kolonës kurrizore dhe indeve ngjitur;
 • dëmtimi i fibrave nervore dhe nyjeve nervore pranë kolonës kurrizore;
 • proceset inflamatore në strukturat e kërcit dhe kockave;
 • adikulit në shpinë mesit, lumbago, ishiatik, hernie intervertebrale dhe shumë sëmundje të tjera të sistemit musculoskeletal;
 • apendesiti, kolecistiti dhe lezione të tjera inflamatore të organeve të brendshme;
 • mbipesha e shkallës së katërt, duke provokuar një ngarkesë të lartë në shpinë mesit;
 • tumore beninje dhe malinje;
 • sëmundjet infektive, më shpesh - lezione infektive të indeve të eshtrave;
 • në gratë - adnexitis, rrotullim i cistit të vezores, shtatzëni ose menopauzë;
 • te burrat, prostatiti ose epididimiti.

Trajtimi i dhimbjes së mesit

Për të diagnostikuar natyrën e dhimbjes së shpinës, neurologu thjesht pyet për ankesat. Dhe për të zbuluar shkakun e sindromës së dhimbjes, ai kryen një diagnozë gjithëpërfshirëse. Mbledhja e anamnezës, bërja e pyetjeve shtesë, ekzaminimi i pacientit, kryerja e testeve të thjeshta fizike. Referencë për studime shtesë - për shembull, për një analizë të përgjithshme të gjakut dhe urinës, për rrezet X ose tomografinë e kompjuterizuar të shpinës mesit.

Trajtimi i dhimbjes së mesit zakonisht është kompleks. Para së gjithash, shkaku i dhimbjes identifikohet dhe trajtimi i specializuar përshkruhet nga specialistët e duhur, për shembull, një reumatolog, gjinekolog.

Në periudhën e faljes, ai rekomandon terapi fizike, procedura fizioterapie, terapi manuale dhe metoda të tjera të ekspozimit.

Çfarë duhet të bëni në rast të një sulmi të dhimbjes së mesit

Nëse keni një sulm të mprehtë të dhimbjes së mesit, atëherë duhet të matni temperaturën e trupit tuaj. Nëse është rritur, atëherë ekziston një probabilitet i lartë që sindroma e dhimbjes të shkaktohet nga një proces infektiv ose inflamator. Ju duhet menjëherë të telefononi një mjek ose të shkoni në një spital.

Nëse dhimbja është shkaktuar nga një tendosje ose dëmtim i muskujve, merrni një qetësues të dhimbjeve ose ilaçeve anti-inflamatore dhe merrni një pozicion të rehatshëm. Dhe sigurohuni që të shihni një mjek.

Në rastin kur dhimbja e mesit shoqëron një sëmundje kronike, siç është osteokondroza, merrni masat e përshkruara nga mjeku juaj.

Parandalimi i dhimbjes së shpinës

 • drejtoni një mënyrë jetese aktive për të parandaluar dobësimin e korseit të muskujve: bëni ushtrime në mëngjes, ecni ose ushtroni në palestër;
 • mos ngrini pesha dhe mos merreni me sporte profesionale pa trajnimin e duhur;
 • Mbani qëndrimin e duhur, veçanërisht kur punoni ulur, dhe bëni pushime çdo orë;
 • vijnë për ekzaminime parandaluese të paktën një herë në vit në mënyrë që të identifikojnë rrjedhën asimptomatike të sëmundjes në kohë.