Si të shpëtojmë përgjithmonë nga osteokondroza e qafës së mitrës

Pothuajse asnjë metodë e trajtimit të osteokondrozës nuk përdoret pa vizituar një dhomë masazhi dhe një dhomë fizioterapie. Sidoqoftë, terapia ushtrimore zakonisht tregohet gjatë faljes. Ju mund të bëni edukim fizik në shtëpi, gjëja kryesore është të dini se çfarë ushtrimesh mund të bëni, dhe gjithashtu sigurohuni që t'i kryeni ato në mënyrë korrekte. Përndryshe, gjendja vetëm mund të përkeqësohet. Një grup ushtrimesh duhet të rekomandohet nga një mjek. Terapia e stërvitjes do të ndihmojë në forcimin e muskujve të qafës dhe do të jetë më e lehtë për shpinë që të kryejë funksionet e saj mbështetëse. Klasat duhet të jenë të rregullta. Dhe për parandalimin e sëmundjes, rekomandohet të bëni minuta të vogla fizike edhe gjatë punës për të ngrohur muskujt e ngurtë.

ushtrimi i qafës në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Masazhet do të ndihmojnë për të përballuar dhimbjen dhe dhimbjet e muskujve dhe për të zvogëluar ënjtjen. Qarkullimi i gjakut do të përmirësohet ndjeshëm, dhe për shkak të kësaj, treguesit e cilësisë së të ushqyerit të disqeve ndërvertebrorë gjithashtu do të rriten. Do të ishte gjithashtu mirë të ishe si seanca terapie manuale. Gjëja kryesore është të zgjidhni një specialist të mirë.

trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës me tërheqje

Shkaqet e sëmundjes

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ndodh për disa arsye:

 • Predispozicion gjenetik.
 • Stili i jetës së ulur.
 • Çrregullime metabolike, përfshirë si rezultat i përçarjes hormonale.
 • Rritja e stresit emocional, fizik.
 • Dobësia e muskujve, dobësimi i përgjithshëm i trupit.
 • Mbipesha.
 • Qëndrimi i dobët, lakimi, dëmtimet e rruazave.
 • Hipotermia, sëmundjet infektive.
 • Ndryshimet e lidhura me moshën në indet e kërcit.
 • Sëmundjet autoimune si reumatizma, lupusi eritematoz sistemik.

Sa për atletët, fillimi i tyre i sëmundjes shpesh shkaktohet nga trajnimi i pahijshëm, i parregullt. Si rezultat, kapëset e muskujve ndodhin, duke provokuar një shkelje të sjelljes, qarkullimit të gjakut në organe dhe sisteme. Spazma e muskujve shkatërron indin kërcor të rruazave, ngushton distancën midis tyre, ngjesh rrënjët nervore.

Tek gratë mund të vërehet osteokondroza e qafës, e cila nuk ndodh te burrat. Kjo është një sëmundje që ndodh gjatë shtatzënisë. Ndërsa fetusi rritet, lakimi i shtyllës kurrizore të mesit zvogëlohet. Nëse korseja muskulore është e dobët, indi kërcor është dëmtuar, nuk ka minerale të mjaftueshme, vitamina dhe disqet shtypen. Ushqimi i duhur, diagnostikimi në kohë, trajtimi i problemeve të shtyllës kurrizore dhe sëmundjet kronike do të ndihmojnë në parandalimin e problemeve të shpinës së qafës së mitrës dhe mesit.

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës me not

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës nga noti është një metodë relativisht e re që është përdorur për 10-15 vitet e fundit. Thelbi i një terapie të tillë është si më poshtë:

 • një terapist ekzaminon pacientin dhe përshkruan ushtrime në ujë;
 • nën mbikëqyrjen e një instruktori mjekësor, pacienti kryen një sërë ushtrimesh me ujë;
 • sende shtesë siç janë mbajtëset e qafës apo edhe një peshë mund të përdoren nëse është e nevojshme. Kjo e fundit është e bashkangjitur në këmbë dhe ju lejon të shtrini shtyllën kurrizore, duke eleminuar kështu shtrëngimin e nervave.

Kjo procedurë konsiderohet si një nga më të efektshmet sot. Shumë faza të osteokondrozës u shëruan edhe pa operacion.

Kriteret kryesore për një trajtim të tillë është prania e një mjeku shumë të kualifikuar i cili mund të diagnostikojë me saktësi shkallën e sëmundjes, të identifikojë komplikimet dhe të përshkruajë një sërë procedurash. I gjithë procesi duhet të mbikëqyret nga një instruktor.

Përveç detyrës kryesore të eliminimit të nervave të mbërthyer në qafë, noti ka edhe dy funksione të tjera. Toni i muskujve rritet gjatë stërvitjes, që do të thotë se mirëqenia e përgjithshme e pacientit përmirësohet, qarkullimi i gjakut aktivizohet, i cili gjithashtu kontribuon në shërimin.

Ekzaminimi për osteokondrozë

Ekzaminimi për osteokondrozë kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe përfshin:

 • marrja në pyetje dhe ekzaminimi i pacientit;
 • teste të përgjithshme dhe biokimike të gjakut;
 • tomografia e kompjuterizuar, e cila ju lejon të studioni strukturën e rruazave dhe disqeve ndërvertebrorë dhe të identifikoni anomalitë ekzistuese;
 • rezonancë magnetike, e cila zbulon dëmtimin e mbaresave nervore, ligamenteve dhe indeve të kërcit (koha e diagnozës është rreth 40 minuta);
 • Rrezet X (imazhe në dy projeksione), duke lejuar identifikimin e ndryshimeve në strukturën e shpinës, praninë e rritjeve të kockave në trupin vertebral, atrofinë e disqeve ndërvertebrore.

Një neurolog është i angazhuar në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës dhe një terapist lokal i referohet atij. Ju duhet të kërkoni ndihmë kur shfaqen shenjat e para të sëmundjes, duke përfshirë:

 • dhimbje, e rënduar nga animi dhe kthimi i kokës;
 • ndjenja e tensionit dhe lodhja e shpejtë e muskujve.

Për qëllime parandaluese, ekzaminimi mund të kryhet çdo pesë vjet. Nëse zbulohet osteokondroza, ajo duhet të trajtohet pa dështuar.

Mjetet juridike popullore

Recetat popullore do të ndihmojnë për të kuruar osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi. Ato janë të sigurta dhe po aq efektive sa ilaçet. Por rekomandohet të përdorni mjete juridike popullore si një shtesë e terapisë kryesore. Në fazat e hershme, ato ndihmojnë në rikuperimin e plotë, por në fazat e mëvonshme të zhvillimit të sëmundjes, ato mund të zvogëlojnë vetëm shfaqjen e simptomave.

Një ilaç efektiv mund të përgatitet në bazë të sythave të pishave. Ata supozohet të mblidhen deri në maj. Në gjatësi, ato nuk duhet të jenë më shumë se 2 cm. Pritini sythat në rrathë dhe vendosini me kujdes në një pjatë të thellë qelqi. Sasi e vogël me sheqer. Për 1 pjesë të veshkave, do t'ju duhen 2 pjesë të rërës. Do të thotë të insistosh 2 javë. Gjatë kësaj kohe, ajo do të marrë ngjyrë kafe të artë. Konsumoni 5 ml tri herë në ditë. Ju nuk mund ta gëlltisni menjëherë produktin: duhet ta mbani atë në gjuhë për disa minuta. Merrni ilaçin deri në 3 javë, por dhimbja kalon pas 2 ditësh.

Nga nëna dhe njerka del duke fërkuar nga osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Shtë e nevojshme të derdhni 20 g tufë lulesh, gjethe dhe rrjedh me 300 ml alkool. Përzieni gjithçka plotësisht dhe prisni një muaj derisa produkti të futet në një vend të errët dhe të ftohtë. Pastaj filtroni. Ilaçi përdoret për fërkimin e njollave të lënduara.

Rrikë bën edhe bluarjen e mirë. Së pari, bluaj rrikë në një rende dhe shtrydh lëng. Pastaj derdhni në një enë qelqi dhe shtoni të njëjtën sasi alkooli atje. Me ilaçin e marrë, lyeni zonat e prekura të qafës dhe shpinës. Mos e aplikoni produktin në vendet afër nyjeve limfatike.

Elderberry gjithashtu bën një agjent të mirë fërkimi. Do të duhen 100 g të produktit 500 ml alkool ose vodka. Mbani produktet në një vend të errët për një javë, në mënyrë që të futet, vetëm atëherë kullojeni dhe përdorni.

Rrepka gjithashtu ndihmon. Përdoret për fasha. Grini frutat në një rende, dhe pastaj shpërndani masën që rezulton midis dy shtresave të rrobave të holla. Pastaj aplikoni fashën në vendin e lënduar në qafë, rregulloni atë me një film. Mbajeni kompresën për aq kohë sa të jetë e mundur.

Ju gjithashtu mund të merrni një kompresë nga rrënja e comfrey. Duhet të copëtohet në rende. Pastaj shtoni 50 g salcë kosi (zgjidhni vetëm kosi). Vendoseni masën që rezulton në një copë pëlhure dhe vendoseni në vendin e lënduar për 40 minuta. Përsëriteni procedurën për 10 ditë.

Në bazë të lulediellit, mund të përgatitet vaj, i cili përdoret për ngecjen e kripërave në nyjet artikulare. Supa përgatitet bazuar në rrënjët e kësaj bime. Ata duhet të shpëlahen, thahen dhe copëtohen. Pastaj derdhni 150 g produkt me 3 litra ujë. Gatuajini ilaçin për gjysmë ore. Zakonisht, ky vëllim është i mjaftueshëm për 3 ditë, kështu që një supë e re do të duhet të përgatitet paraprakisht. Merrni atë gjysmë ore pas ngrënies. Terapia zgjat një muaj.

Një supë tjetër e dobishme përgatitet nga luleradhiqja. Përdorni shtyllën kurrizore të saj. Kjo e fundit supozohet të lahet, thahet dhe pritet. Hidhni 15 g të produktit me 250 ml ujë të valë dhe përpunojeni në një banjë uji për 20 minuta. Pastaj prisni një orë tjetër që ilaçi të mbushet. Pastaj kullojeni dhe shtoni një sasi të vogël të ujit të zier për të rimbushur lëngun. Merrni supë tri herë në ditë para ngrënies në një filxhan. Ndihmon gjithashtu për të hequr kripërat nga trupi i njeriut.

Ju mund të bëni një vaj nga xhenxhefili që do të lehtësojë dhimbjen. Ju do të duhet 55 g rrënjë. Nuk ka nevojë të pastrohet - thjesht bluajeni me rende. Pastaj shtoni 3 thelpinj hudhër dhe 30 g gjalpë (vetëm gjalpë - duhet të jetë shumë i butë). Vaji i aromës mund të shtohet për të hequr qafe erën e pakëndshme.

Çfarë është kundërindikuar për të bërë me osteokondrozën

Nëse osteokondroza është shfaqur tashmë, atëherë asgjë nuk mund të bëhet në lidhje me të. Kockat dhe kërc nuk do të rriten përsëri. Por është mjaft e mundur për të parandaluar zhvillimin e sëmundjes dhe për të lehtësuar dhimbjen. Për ta bërë këtë, duhet të ndiqni një numër rregullash të thjeshta në lidhje me atë që nuk mund të bëhet me osteokondrozë.

 1. Me osteokondrozë, nuk duhet të ngrini dhe të mbani pesha. Nëse kjo është e pashmangshme, atëherë bëjeni vetëm me një shpinë të drejtë, pa e anuar kokën përpara.
 2. Heqni qafe zakonin e thërrmimit të nyjeve dhe rruazave të shpinës mesit dhe qafës së mitrës. Me osteokondrozë, kjo nuk mund të bëhet sepse lëvizje të tilla çojnë në konsum shtesë të sipërfaqeve të kontaktit të shtyllës kurrizore, duke prishur gradualisht integritetin e saj dhe duke komplikuar sëmundjen.
 3. Me osteokondrozë të qafës së mitrës, nuk duhet të flini në një shtrat tepër të butë dhe një jastëk të lartë. Kjo çon në tension të pavullnetshëm të muskujve të shtyllës kurrizore dhe rritje të dhimbjes, dhe prania e shpinës në një gjendje të lakuar çon në deformim shtesë të shpinës.
 4. Aktiviteti fizik dhe dieta. Me osteokondrozë, nuk mund të drejtoni një mënyrë jetese të palëvizshme, duhet të lëvizni më shumë. Ecja, vrapimi i shpejtë dhe noti janë shumë të dobishme. Ju nuk mund të hani shumë. Ju duhet të shpëtoni shpejt nga pesha e tepërt, të futni ushqime që përmbajnë shumë vitamina dhe kalcium në dietën tuaj. Me osteokondrozë, gjizë, qumësht, fruta dhe perime janë të përshtatshme.
 5. Në asnjë rast mos bëni vetë-diagnostikim dhe vetë-mjekim për osteokondrozën. Diagnostikimi i saktë mund të bëhet vetëm nga një mjek i kualifikuar, dhe vetëm ai mund të rekomandojë procedurën për trajtimin dhe parandalimin. Ju nuk mund t’i bëni vetes injeksione të ndryshme. Njerëzit kanë reagime të ndryshme ndaj secilit lloj injeksioni. Për të shmangur shokun anafilaktik, të gjitha këto procedura duhet të kryhen nga një mjek. Përveç kësaj, për secilën sëmundje të shtyllës kurrizore me osteokondrozë, ekziston një metodë e trajtimit.

Trajtimi

Possibleshtë e mundur të heqësh qafe sëmundjen përgjithmonë vetëm me ndihmën e mjekëve. Pas ekzaminimit, pacienti përshkruhet një metodë e përshtatshme e terapisë. Kur trajtimet themelore janë të pafuqishme, operacioni është i nevojshëm.

Trajtimi konservativ

tensioni i muskujve me osteokondrozë të qafës së mitrës

Kjo përfshin ilaçe. Mjekët i përshkruajnë ilaçe pacientit, veprimi i të cilave ka për qëllim lehtësimin e tensionit të muskujve. Në shumicën e rasteve, këto janë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, si dhe analgjezikë.

Do të jetë e dobishme të merrni vitamina B, si dhe përdorimin e preparateve të jashtme. Xhelat do të jenë në gjendje të ngrohin muskujt, gjë që do ta lehtësojë pacientin nga spazmat dhe tensioni. Për të përshpejtuar riparimin e indeve, përshkruhen kondoprotektorët.

Terapia manuale

Masazhi për osteokondrozën e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës është shumë efektiv. Me ndihmën e tij, ju mund të arrini relaksimin e muskujve, të rivendosni rrjedhën e gjakut dhe të lehtësoni dhimbjen. Masazhi duhet të bëhet me shumë kujdes. Ju nuk mund të aplikoni forcë të madhe, duhet të përdorni vetëm lëvizje të ngadalta dhe të lëmuara, duke prekur trupin vetëm me gishta. Në shtëpi, ju mund të bëni vetë-masazh.

Fizioterapi

Ushtrimi forcon muskujt e pacientit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, gjë që zvogëlon dhimbjen e qafës. Mjekët rekomandojnë ushtrimet e mëposhtme:

 • Koka anon para dhe mbrapa. Necessaryshtë e nevojshme që të ngadalë anoni kokën përpara, duke prekur gjoksin me mjekrën dhe pastaj ta ktheni mbrapa.
 • Koka anon anash. Ju duhet të anoni kokën ngadalë, duke alternuar anët.
 • Koka kthehet. Kur kryeni, ngadalë kthejeni kokën në shpatull derisa të skuqen me mjekrën e tij. Shkon në të dy drejtimet.
 • Rrotullimi i shpatullave dhe ngritja e shpatullave në veshë. Këto ushtrime të asistuara përmirësojnë rrjedhën e gjakut në qafë.

Gjimnastika ndihmon që shpejt të heqim qafe sëmundjen pa nevojën e trajtimit spitalor. Ushtrimet bëhen në shtëpi për trajtim dhe parandalim.

Trajtime të tjera

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, praktikohet akupunktura. Hala futen pranë rruazave në pikat bioaktive. Kjo procedurë lehtëson mirë inflamacionin e indeve dhe heq simptomat e një nervi të shtypur. Gjithashtu, akupunktura përmirëson metabolizmin dhe rikthen qarkullimin e gjakut.

Një metodë premtuese është trajtimi i osteokondrozës me shushunja. Përdorimi i tyre përmirëson qarkullimin e gjakut, stabilizon presionin e gjakut dhe përshpejton rikuperimin e rruazave dhe disqeve.

Metoda moderne është terapia e valëve goditëse. Thelbi i tij qëndron në efektin tek pacienti me valë zanore me frekuencë të ulët. Këto valë pasqyrohen pjesërisht nga indet, gjë që krijon një efekt masazhi. Zbatimi i metodës ka një efekt pozitiv në metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut.

etnoshkencë

Për të lehtësuar dhimbjen, qafa nxehet me suva të sinapit. Ato nuk mund të përdoren për një kohë të gjatë. Ata gjithashtu përdorin një kompresë vodka. Përmban 500 ml vodka, 1 g propolis dhe 50 g aloe.

Çaji i rrënjës së lulediellit ndihmon në heqjen e kripërave dhe rivendosjen e indeve. Receta për përgatitjen e saj është e thjeshtë: merrni 1 tbsp për 3 litra ujë. rrënjë e grimcuar.

Metodat e mëposhtme janë gjithashtu të njohura:

 • fletë rrikë e lidhur në qafë natën;
 • kompresë balte;
 • përdorimi i mjaltit për masazh;
 • tinktura të ndryshme.

Shkalla e zhvillimit të sëmundjes

Osteokondroza e qafës së mitrës, si osteokondroza e pjesëve të tjera të shpinës, zhvillohet në faza. Ekzistojnë 3 faza të zhvillimit të sëmundjes.

fazat e zhvillimit te osteokondrozes

Shkalla 1

Karakterizohet nga fillimi i shkatërrimit të disqeve ndërvertebrore.

Shfaqet një dhimbje karakteristike e dhembjes. Ndonjëherë në fazën 1 (paraklinike) një dhimbje e tillë mund të mungojë, dhe osteokondroza ndodh me siklet të moderuar në qafë.

Shkalla e 2-të

Nëse osteokondroza e shkallës 1 nuk është trajtuar ose trajtimi nuk ka qenë efektiv, atëherë lind një gjendje kronike, e cila është shkalla e 2-të e osteokondrozës.

Me osteokondrozë të qafës së mitrës në këtë fazë, mund të zhvillohet sindroma e kokës në rënie. Kjo sindromë karakterizohet nga dhimbje të forta dhe personi duhet ta mbajë kokën në një pozicion fiks për të zvogëluar dhimbjen.

Klasa 3

shkatërrimi i unazës fibrosus në osteokondrozën e qafës së mitrës

Osteokondroza e qafës së mitrës e gradës 3 shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje koke;
 • të përziera;
 • marramendje;
 • "lumbago" e qafës së mitrës;
 • shkelje e ndjeshmërisë së gjymtyrëve të sipërme.

Anulus fibrosus është shkatërruar pothuajse, gjë që çon në komplikime të osteokondrozës - zgjatim i diskut ndërvertebror ose hernie ndërvertebrore.

Simptomat dhe ndërlikimet e mundshme

Osteokondroza e qafës së mitrës fillimisht mund të zhvillohet në mënyrë asimptomatike. Ose siklet në qafë dhe shenja të tjera i atribuohen sëmundjeve të tjera, lodhjes, stresit, kushteve atmosferike.

Sidoqoftë, nëse disa simptoma janë të pranishme në të njëjtën kohë, kjo duhet të shkaktojë kujdes të menjëhershëm mjekësor:

 1. Dhimbja e qafës, përfundimisht përhapur në kokë, fytyrë, shpatulla, shpatulla, krahë. Dhimbja mund të kalojë ose intensifikohet kur ktheni kokën, në një pozicion të caktuar.
 2. Plasaritje në qafë, lëvizshmëri e kufizuar.
 3. Marramendje, të fikët.
 4. Të përziera, të vjella.
 5. Shkelja e aftësive motorike, koordinimi i lëvizjeve, dridhja në duar.
 6. Shkelja e ndjeshmërisë në fytyrë, gjymtyrë, ose anasjelltas, shfaqja e ndjesive të pazakonta - patë, ndjesi shpimi gjilpërash.
 7. Probleme me funksionin e organeve të shikimit, dëgjimit, të folurit.
 8. Ndodhja e hipertensionit ose presionit të rritur intrakranial pa arsye objektive nga sistemi kardiovaskular.

Ndodhja e këtyre simptomave lidhet drejtpërdrejt me vetë proceset distrofike në shpinë të qafës së mitrës. Dhe gjithashtu me stenozë të arteries vertebrale dhe compression të indit nervor - këto struktura kalojnë në kanalin kurrizor dhe dëmtohen nga rruaza.

Nëse sëmundja nuk trajtohet, atëherë herët a vonë do të lindin komplikime të rrezikshme. Së pari, pacienti humbet aftësinë për të lëvizur lirshëm - kjo është paaftësi, paaftësi e përhershme. Së dyti, përparimi i patologjisë reflektohet në funksionin e trurit, i cili mund të rezultojë në traumë në një rënie, goditje, koma ose vdekje.

Çfarë mund të bësh vetë në shtëpi

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi është një parakusht në të cilin shumica e mjekëve insistojnë. Isshtë e pamundur të përballosh sëmundjen vetëm me ilaçe dhe fizioterapi, ato vetëm eliminojnë simptomat për një kohë. Periudha e faljes mund të zgjatet nga një aktivitet fizik i rregullt, me dozë, përdorimi i teknikave të vetë-masazhit, kompresave terapeutike dhe forcimit të infuzioneve.

Duke ndjekur saktësisht udhëzimet dhe duke ndjekur këshillat mjekësore, mund të arrihen rezultate mbresëlënëse. Vetë-masazhi kursen ndjeshëm financat, përdorimi i zierjeve dhe infuzioneve bimore në vend të disa ilaçeve zvogëlon efektin negativ të barnave në trup.

metodat e trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi

Në shtëpi, ju mund të bëni kompresa dhe locione, të masazhoni qafën tuaj dhe, nëse është e nevojshme, të vishni jakë fiksuese të Shants (splint).

Terapia në shtëpi, si trajtimi tradicional, ndihmon për të ndaluar shpejt sindromën e dhimbjes, për të normalizuar qarkullimin cerebral dhe për të përmirësuar gjumin. Me ndihmën e produkteve të disponueshme, ju mund të hiqni nervozizmin dhe nervozizmin, të stabilizoni presionin e gjakut, të rivendosni ndjeshmërinë normale të rajonit të qafës dhe jakës.

Si të shpëtojmë nga osteokondroza

Kjo sëmundje mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme, ndër të cilat janë:

Një kiropraktor duhet të ketë tre gradë:

Ushtroni për të shtrirë muskujt e qafës. Kryhet ndërsa është ulur në një dyshek me këmbë të drejtuara në tre faza. Duart e mbyllura pas kokës, bërrylat e hapura. Kthesa e parë përpara kryhet me një mbrapa plotësisht të sheshtë. Kryeni kthesën e dytë, duke u përpjekur të arrini këmbët me bërryla. Pjerrësia e tretë kryhet me një mbrapa të sheshtë. Përsëriteni 10 herë.

Kundërindikimet për të ushtruar:

Një person mund të përjetojë tringëllimë në veshët, shqetësim të ecjes (ecje "cerebellare"), ndërprerje në ritmin e zemrës, mpirje në gishta. Kur shfaqen simptoma të tilla alarmante, është e nevojshme të heqni qafe osteokondrozën e qafës së mitrës sa më shpejt të jetë e mundur.

Mënyra më efektive është gjimnastika përmirësuese, e cila forcon korse muskulore, si dhe respektimi i dietës dhe masave të tjera parandaluese.

Në mënyrë që të mos shtrohet më pyetja nëse po trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës, është e rëndësishme që vazhdimisht të uleni në mënyrë korrekte, të flini në një shtrat të fortë dhe të mbani qëndrimin. Mos hiqni dorë nga edukimi fizik sapo dhimbja të ketë kaluar.

Luftimi i përkeqësimeve është një punë e përditshme për veten tuaj. Në të vërtetë, me një sëmundje të tillë si osteokondroza torakale e qafës së mitrës, trajtimi nuk mund të hidhet poshtë. Ekskluzivisht me qasjen e duhur, ju do të harroni dhimbjen dhe rikthimet për shumë vite.

Terapia e ushtrimeve fizike është gjithashtu një parandalim i mirë i osteokondrozës. Ushtrimet e rregullta përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe lehtësojnë tensionin në shtyllën kurrizore.

Masazh për osteokondrozë.

Osteokondroza e qafës së mitrës

Në shtëpi, pacientët janë të përshkruar me ushtrime terapeutike. Një grup i thjeshtë ushtrimesh nuk kërkon shumë kohë, dhe me trajnimin e përditshëm mund të përmirësoni ndjeshëm gjendjen tuaj.

Në kohën tonë, ende nuk ka ilaçe të dizajnuara posaçërisht për trajtimin e kësaj sëmundjeje, por mos harroni për ilaçet që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe lehtësimin e dhimbjeve, normalizimin e metabolizmit dhe madje disi të kontribuojnë në restaurimin e indeve të kërcit. Le të shqyrtojmë më në detaje grupet e barnave të përdorura në luftën kundër osteokondrozës:

Prishja e metabolizmit dhe sistemit endokrin, dhe sëmundjeve që rezultojnë (për shembull, diabeti mellitus, sëmundja e Cushing, hipo dhe hipertiroidizmi), të cilat çojnë në një mosfunksionim në trupin e proceseve metabolike.

Osteokondroza e gjoksit

Shtrirë në bark, mbështetuni në duar. Duart duhet të vendosen në një distancë pak më të gjerë se gjerësia e shpatullave. Ulni ballin në dysheme, duke u përpjekur të prekni shpatullat në veshë. Faza e dytë - ngrini kokën pa probleme, duke u përpjekur të tërhiqni shpatullat poshtë. Mjekra duhet të shtrihet përpara, shikimi ulet poshtë. Faza e tretë - ngadalë kthehuni në pozicionin fillestar, relaksojeni shpatullat.

Ekziston një algoritëm specifik i trajtimit. Trajtimi i manifestimeve neurologjike të osteokondrozës kurrizore përfshin:

Ilaçe për trajtim

Sidoqoftë, mos harroni se grupi i ushtrimeve terapeutike duhet të përbëhet në mënyrë korrekte, pa stres të panevojshëm. Përndryshe, pacienti do të marrë vetëm komplikime në vend të lehtësimit të dëshiruar.

Veprime të ndaluara

Një dhimbje e mprehtë në qafë është një arsye e mirë për konsultën e mjekut dhe një ekzaminim gjithëpërfshirës. Vetëm pasi të jetë vendosur një diagnozë e saktë, përcaktohen taktikat e trajtimit dhe metodat më efektive në një rast të veçantë.

Categshtë kategorikisht e pamundur të hiqni dhimbjen në asnjë mënyrë - për shembull, përpiquni të drejtoni në mënyrë të pavarur një rruazë të zhvendosur ose të kërkoni ndihmë të ngjashme nga një mik i cili nuk është një specialist. Mos merrni doza të mëdha lehtësues të dhimbjeve në mënyrë të pakontrolluar. Edhe mjetet juridike popullore mund të shkaktojnë dëm nëse diagnoza nuk dihet ende.

Për të kuruar osteokondrozën, nevojiten ilaçe të grupeve të ndryshme, të cilat ndikojnë në sëmundje në mënyrë komplekse.

Regjimi i saktë motorik është shumë i rëndësishëm: nëse në fazën e përkeqësimit lëvizjet duhet të jenë sa më të kufizuara, atëherë pas disa ditësh aktiviteti fizik duhet të zgjerohet. Kryerja e ushtrimeve nga kompleksi i terapisë ushtruese do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, zvogëlimin e intensitetit të dhimbjes dhe qetësimin e procesit inflamator. Përveç kësaj, ushtrimet e zgjedhura siç duhet do të ndihmojnë në forcimin e korse muskulore që mbështet shpinë.

Si ta kuroni përgjithmonë osteokondrozën

Trajtimi kompleks i ilaçeve përbëhet nga disa grupe ilaçesh:

 • NSAID dhe analgjetikë gjatë një përkeqësimi;
 • relaksues të muskujve për relaksimin e muskujve, të cilat përfshijnë Tizanidine, Tolperisone hydrochloride;
 • kondroprotektorët, duke rivendosur indin kërcor të disqeve ndërvertebrore. Mund të jetë sulfat kondroitin natriumi;
 • komplekset e vitaminave dhe mineraleve që përmbajnë vitamina B.

Pomada të ndryshme, xhel dhe patch në mënyrë efektive plotësojnë trajtimin. Sot, farmacitë kanë një shumëllojshmëri të madhe të mjeteve juridike lokale që mund të përdoren si gjatë përkeqësimeve dhe në fazën e rimëkëmbjes:

 • anti-inflamator;
 • kondroprotektive - sulfat kondroitin;
 • homeopatik.

Pasi simptomat akute të jenë qetësuar, mund të përdoren agjentë ngrohës.