Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës: simptomat dhe ndërlikimet

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një patologji e karakterizuar nga zhvillimi i proceseve shkatërruese dhe degjenerative në indet e kërcit artikular. Këto fenomene zhvillohen si rezultat i dobësimit fiziologjik të ushqyerjes së disqeve ndërvertebrore, gjë që çon në faktin se indi i kërcit rigjenerohet (rikthehet) dobët edhe pas mikrotraumave të vogla të shtyllës kurrizore.

Shumica e pacientëve, veçanërisht ata që bëjnë një mënyrë jetese joaktive, vazhdimisht ngarkojnë korse muskulore të qafës, pasi ata janë të detyruar të qëndrojnë në një pozicion për një kohë të gjatë në vendin e punës. Të gjithë këta faktorë kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes.

Vëmendje. Osteokondroza e qafës së mitrës është një nga sëmundjet më të rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe madje edhe jetën. Kjo për faktin se një numër i madh i enëve vitale janë përqendruar në zonën e qafës.

Pak anatomi

Ekzistojnë procese tërthore në strukturën e të gjitha rruazave të rajoneve të mesit, kraharorit dhe qafës së mitrës.

Në rajonin e kraharorit, brinjët janë të bashkangjitura në proceset e tërthorta. Trupat vertebral të segmentit mesit janë më të mëdhenjtë, pasi që ky seksion përbën një masë të konsiderueshme. Muskujt e thellë të pjesës së poshtme të shpinës janë të bashkangjitur në proceset tërthore të rruazave të shpinës mesit. Ka kërc elastikë (disqe) midis rruazave.

mjeku tregon strukturën e shtyllës kurrizore

Karakteristikat strukturore

Shtylla kurrizore e qafës së mitrës karakterizohet nga disa tipare anatomike. Ekspertët tërheqin vëmendjen e shikuesve për faktin se vetëm në proceset tërthore të 1-6 rruazave të qafës së mitrës ka vrima përmes të cilave kalojnë enët që furnizojnë pjesën bazale të trurit (trungu i trurit).

Pjesa bazale e trurit mund të konsiderohet si një "qendër kompjuterike", e cila mbledh dhe analizon të dhënat e marra nga i gjithë organizmi. Organi i paraqitur kontrollon të gjitha proceset automatike në trup (lëvizja, frymëmarrja, temperatura, koordinimi, rrahjet e zemrës, djersitja, etj. ).

Këshillat e mjekut. Nëse jeni diagnostikuar me osteokondrozë të qafës së mitrës dhe mjeku që ju ndjek ju tregon se kjo është e pakuptimtë dhe kjo patologji mund të shërohet me ndihmën e vajrave dhe disa locioneve, atëherë është më mirë të largoheni nga një mjek i tillë sa më shumë që të jetë e mundur.

Patogjeneza e osteokondrozës

Me osteokondrozën e qafës së mitrës, rruazat janë zhvendosur në lidhje me njëri-tjetrin, gjë që çon në compression të arterieve. Kompresimi i këtyre enëve mund të provokojë një goditje ishemike të trurit. Fenomene të tilla regjistrohen gjatë gjithë kohës.

Nëse një person ka një osteokondrozë të vogël të qafës së mitrës, por askush nuk e ka trajtuar atë ose e ka trajtuar atë gabimisht, me ndikim minimal mekanik në qafë, vërehet zhvendosja e rruazave, qarkullimi i gjakut është i shqetësuar, pacientët shpesh ankohen për marramendje dhe nauze. Pas një kohe, pacienti humbet vetëdijen. Kjo është e zakonshme tek njerëzit që janë lënduar në një aksident.

dhimbje shpatullash me osteokondrozë

Shenjat klinike të sëmundjes

Me zhvillimin e osteokondrozës së qafës së mitrës, vërehen simptomat e mëposhtme:

 • djersitje e shtuar;
 • dobësimi i kornizës muskulore të qafës;
 • mpirje e duarve;
 • lodhje e shtuar;
 • humbja e vetëdijes;
 • hipertension;
 • të përzier dhe marramendje;
 • problemet e sjelljes;
 • pagjumësia;
 • lëvizje e kufizuar;
 • gjendje e keqe e paarsyeshme;
 • dhimbje gjoksi;
 • ndjenja e drejtimit të patëve;
 • kur rrotulloni kokën, dëgjohet një krizë;
 • dhimbje kockash dhe të dridhura;
 • dhimbje të mprehta në shpatulla dhe qafë;
 • mungesa e koordinimit;
 • probleme me shikimin dhe dëgjimin.

Këshilla!Nëse identifikoni simptomat e mësipërme në veten tuaj, duhet të kontaktoni një specialist me përvojë - një terapist, neuropatolog, vertebrolog, traumatolog, kardiolog ose kirurg. Pas një diagnoze të plotë, mjeku do të jetë në gjendje të diagnostikojë dhe të zgjedhë taktikat optimale të trajtimit.

ekzaminimi nga një mjek për osteokondrozën e qafës së mitrës

Komplikimet

Proceset degjenerative-distrofike në indet e shtyllës kurrizore prishin aktivitetin funksional të këtij organi. Ta themi thjesht, ka "veshin" e shpinë:

 • lëvizshmëria e kufizuar e kolonës kurrizore;
 • ulje në lartësinë e disqeve ndërvertebrore;
 • formimi i sindromës hipotalamike;
 • ndalim i frymëmarrjes për shkak të dëmtimit të palcës kurrizore;
 • shkelja e rrjedhës së gjakut në palcën kurrizore dhe trurin;
 • shkelja e refleksit të gëlltitjes;
 • mosfunksionimi i organeve të brendshme;
 • kompresimi i nervit;
 • humbja e diskut;
 • çrregullim i frymëmarrjes;
 • deformimi i shtyllës kurrizore;
 • çrregullime vestibulare;
 • kardiopsikoneuroza;
 • periarthrosis humerale;
 • mosfunksionimi i gjëndrës tiroide;
 • epikondiliti;
 • stenoza e kanalit intervertebral;
 • formimi i protrusioneve dhe hernieve intervertebrale.
klasat e palestrës për osteokondrozën e qafës së mitrës

Shënim!Të gjitha këto ndërlikime kërkojnë ndihmë të menjëhershme, ato janë gjendje të rrezikshme që përkeqësojnë jo vetëm cilësinë e jetës së pacientit, por gjithashtu mund të shkaktojnë vdekjen e tij.

Mjeku gjithashtu vëren se me osteokondrozë, ndonjëherë vërehet një goditje cerebrale. Në këtë rast, truri preket dhe praktikisht e gjithë rregullimi i punës së trupit prishet. Në hapjet e proceseve tërthore të rruazave, jo vetëm anijet kalojnë, por edhe nervat. Kur rruazat zhvendosen, ato gjithashtu janë të shtypura. Për shkak të kësaj, vërehet dobësia e muskujve të krahëve, paraliza e tyre e plotë ose e pjesshme.

Shumë shpesh, pacientët drejtohen te traumatologët, pasi dhembja e tyre dhemb, ata bëjnë fotografi, i nënshtrohen një kursi fizioterapie (masazh, elektroterapi, etj. ) Dhe sindroma e dhimbjes nuk eliminohet.

Kur kontaktoni një klinikë të specializuar, specialistët e institucionit së pari kryejnë një ekzaminim gjithëpërfshirës dhe vetëm atëherë, bazuar në rezultatet e marra, përshkruajnë trajtimin e duhur. Me një shtrydhje të lehtë të enëve, rrjedha e gjakut në tru është e shqetësuar, gjë që provokon zhvillimin e hipertensionit arterial. Në 95% të rasteve, hipertensioni zhvillohet si rezultat i kompresimit vaskular nga osteokondroza.

marramendje me osteokondrozë të qafës së mitrës

Mjekët kanë zhvilluar ushtrime të veçanta që kanë për qëllim dekompresimin e enëve të gjakut dhe nervave, duke rivendosur funksionet e aparatit muskulo-ligament të qafës.

Nëse pacienti diagnostikohet me osteokondrozë të qafës së mitrës, rekomandohet të bëni të paktën tre ekzaminime:

 • Radiografia. Me ndihmën e tij, merren informacione për gjendjen e segmentit cervikal të shpinës. Fotografitë duhet të bëhen në 2 projeksione dhe plane. Gjithashtu, kjo metodë ju lejon të vendosni lëvizshmërinë e rruazave të dëmtuara, zhvendosjen e trupave të tyre, praninë e depozitave të kripës dhe shfaqjen e neoplazmave.
 • Ultrasonografia Doppler, ose dopplerometria. Ju lejon të vlerësoni aftësinë vaskulare duke përdorur një grafik të rrjedhës së gjakut. Gjatë procedurës, pacienti instalohet me sensorë të veçantë në vendet e lokalizimit të pretenduar të procesit patogjen.
 • MRI e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës. Kjo është mbase metoda diagnostike më informuese, pa dhimbje dhe e saktë. Duke përdorur këtë metodë, zbulohet jo vetëm prania e sëmundjes, por edhe shkalla e ashpërsisë së saj.

Përfundim

Osteokondroza është një sëmundje shumë tinëzare dhe e rrezikshme. Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë për të diagnostikuar këtë patologji në fazat e hershme të patogjenezës, pasi ajo është pothuajse asimptomatike. Ndërsa sëmundja përparon, shumë nga shenjat janë konfuze, pasi problemet me rrjedhën e gjakut mund të ngrenë dyshime për anomali në zonën e zemrës. Prandaj, mjekët rekomandojnë që në manifestimin më të vogël të dhimbjes në shpinë të qafës së mitrës, menjëherë kontaktoni një specialist. Kjo do t'ju lejojë të heqni qafe problemet në fazat e hershme dhe të parandaloni zhvillimin e të gjitha llojeve të ndërlikimeve.