Shenjat dhe simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

nervi i shtrënguar në shpinë me osteokondrozë të qafës së mitrës

Sëmundjet e sistemit musculoskeletal janë një nga sëmundjet më të zakonshme në tokë. Pak njerëz arrijnë t’i shmangin plotësisht, veçanërisht pas 40 vjetësh, megjithëse ekspertët pranojnë se problemet me shtyllën kurrizore, muskujt dhe nyjet janë bërë "më të reja" dhe shumë të rinj ankohen gjithnjë e më shumë nga dhimbja.

Kjo është për shkak të mënyrës së jetesës që tashmë është bërë e njohur për shumë njerëz: qëndrimi i ulur, i zgjatur në një pozicion (më shpesh pas veglave dhe monitorëve), mungesa e aktivitetit fizik. Si rezultat, sjellja është e dëmtuar, kripërat dhe substancat e tjera të dëmshme grumbullohen në trup, funksionet e sistemit musculoskeletal janë të dëmtuara dhe si rezultat, organet e brendshme mund të deformohen.

Më e zakonshme e këtyre sëmundjeve është osteokondroza, e cila prek të dy të moshuarit dhe mjaft të rinj, dhe midis osteokondrozës - probleme me shpinë lumbosakrale dhe cervikale. Lloji i dytë më i zakonshëm i osteokondrozës, qafës së mitrës, është një sëmundje e pakëndshme dhe përveç kësaj, është progresive, pa trajtim, duke dëmtuar ndjeshëm stilin e jetës deri në paaftësi. Kjo do të thotë që ju duhet të njihni simptomat e kësaj sëmundjeje në kohën e duhur dhe në kohë të kontaktoni një ortoped ose vertebrolog për trajtim.

Si zhvillohet osteokondroza e qafës së mitrës

Nëse një person udhëheq një mënyrë jetese të ulur ose, për shkak të profesionit të tij, është në të njëjtën pozitë për një kohë të gjatë, atëherë rreziku i takimit me osteokondrozë është shumë i lartë. Me zhvillimin e sëmundjes, ndodhin ndryshime në disqet ndërvertebrore, ato janë deformuar dhe ndryshojnë strukturën e tyre.

Disqet intervertebrale janë të vendosura midis rruazave, detyra e tyre është të mbështesin shpinë, ta bëjnë atë fleksibël dhe të fortë. Ka shtatë rruaza në qafë, me ndihmën e të cilave koka mbështetet dhe kthehet, qafa përkulet etj. Rruazat e qafës së mitrës janë të vendosura shumë afër njëra-tjetrës, kështu që ata janë të dëmtuar dhe zhvendosur edhe nga sforcimi i vogël fizik. Rreziku i sëmundjes qëndron në faktin se kjo ndikon në mbaresat nervore të nervave kurrizorë, për shkak të së cilës preken enët që furnizojnë me gjak trurin. Nga ana tjetër, truri merr substanca më pak jetësore, dhe kjo mund të çojë në zhvillimin e një numri sëmundjesh të tjera, më serioze që mund të shkaktojnë paaftësi dhe madje edhe vdekjen e pacientit.

Ka shumë arsye për fillimin dhe zhvillimin e osteokondrozës së qafës së mitrës. Ndër arsyet më të zakonshme dhe të zakonshme janë këto:

lezione kurrizore me osteokondrozë cervikale
 • metabolizmi i shqetësuar në trup, në veçanti, në rajonin e qafës së mitrës, çekuilibri hormonal;
 • depozitat e kripës;
 • aktivitet i ulët fizik, mënyrë jetese e ulur;
 • qëndrimi i zgjatur në një pozicion (në kompjuter, ngasja e makinës, etj. );
 • ushqimi jo i duhur;
 • pesha e tepërt;
 • dëmtime dhe mavijosje të qafës;
 • hipotermia e trupit.

Gjithashtu, osteokondroza ndodh në sfondin e sëmundjeve kronike të sistemit musculoskeletal, të tilla si, për shembull, skolioza ose reumatizma.

Përveç kësaj, një predispozitë gjenetike e organizmit shpesh çon në osteokondrozë.

Por cilado qofshin arsyet, osteokondroza duhet të trajtohet menjëherë pasi të shfaqen simptomat e saj të para.

Shenjat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza në këtë pjesë të shtyllës kurrizore nuk shfaqet gjithmonë papritmas dhe papritur. Më shpesh, zhvillohet ngadalë, dhe simptomat përkeqësohen me kalimin e kohës, numri i tyre rritet. Sa më shumë që dëmtohen rruazat dhe rrënjët nervore shtypen, aq më të dukshme janë simptomat.

Simptoma e parë që duhet t'i kushtoni vëmendje është dhimbja me forcë të ndryshme në shpinë qafës së mitrës, e cila rrezaton në pjesë të tjera të trupit - pjesën e pasme të kokës, ballit, veshëve, parakrahit, shpatullës, gjoksit etj. Në rast dhimbjeje, duhet të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar nëse është me të vërtetë osteokondrozë, e cila shpesh është e ngjashme në simptomatologji me sëmundjet e tjera.

Shenja të tjera të osteokondrozës

 • dhimbja e qafës përkeqësohet me tendosjen ose kthimin e kokës;
 • pacienti ndjen mpirje, djegie ose ndjesi shpimi gjymtyrësh;
 • dhimbje koke të shpeshta dhe marrje mendsh, humbje të forcës, pacienti mund të ankohet për errësirë dhe mizat në sy, tringëllimë në veshët;
 • me një kthesë të mprehtë të kokës, ka të ngjarë të bie të fikët.

Osteokondroza e qafës së mitrës karakterizohet gjithashtu nga:

 • mungesa e koordinimit;
 • dhimbje në rajonin e zemrës;
 • përkeqësimi i shikimit dhe dëgjimit.

Varieteteve të osteokondrozës

Në varësi të llojit të nervit të shtypur dhe natyrës së zhvillimit të sëmundjes, mjekët dallojnë disa sindroma:

 • sindromi radikular;
 • sindroma e arteries vertebrale;
 • sindroma kardiake.

Sindroma e rrënjës është pinching e çifteve të para të mbaresave nervore cervikale. Dhimbja ndihet në qafë, duke rrezatuar në shpatullën, pjesën e poshtme të shpinës, shpatullën, parakrahun.

Me sindromën e arteries vertebrale, pacienti përjeton dhimbje pulsuese në pjesën e pasme të kokës ose tempujve, ose dhimbje djegieje në qafë, pjesën e pasme të kokës, të rënduara duke e kthyer kokën, gjatë gjumit, kur kollitet, rrezaton në gjoks, shpatull.

Me sindromën kardiake, simptomat në fillim i ngjajnë angina pectoris, por dhimbja nuk zhduket pas marrjes së nitroglicerinës, zgjat për disa orë dhe mund të rritet me lëvizjen dhe frymëmarrjen e thellë.

Simptomat e dëmtimit të rruazave specifike

Trajtimi i osteokondrozës përshkruhet në bazë të së cilës është dëmtuar mbarimi nervor. Janë tetë prej tyre, secila prej tyre ndodhet mbi rruazën e qafës së mitrës. Shtë e mundur të përcaktohet se cila nga rruazat preket nga simptomat që korrespondojnë me një rrënjë të veçantë nervore.

Humbja e mbarimit nervor dhe karakteristikat e dhimbjes për këtë

disk vertikal normal dhe i dëmtuar në osteokondrozën e qafës së mitrës
 • pjesët e parë dhe të dytë: ndjeshmëria e zverkut është e dëmtuar, dhimbje në rajonin parietal dhe okcipital;
 • seksioni i tretë: mpirje e qafës në zonën e pinching, të folurit të dëmtuar, ndjeshmëria e gjuhës; ndodh shumë rrallë;
 • seksioni i katërt: dhimbje dhe mpirje në klavikulën dhe / ose shpatull, çrregullime të sistemit të frymëmarrjes, dhimbje në zemër;
 • seksioni i pestë: dhimbje në shpatull, dhimbje në zonën e sipërfaqes së jashtme të shpatullës, ndjeshmëri e dëmtuar e gjymtyrëve;
 • pjesët e gjashtë dhe të shtatë: dhimbje në qafë, shpatull, parakrah, shpinë, pjesën e poshtme të shpinës, ndjeshmëri e dëmtuar e duarve dhe gishtave; disfata më e shpeshtë;
 • seksioni i tetë: dhimbje në qafë, shpinë, bërryl, mpirje të gishtërinjve të vegjël të të gjitha ekstremiteteve, cianozë e këmbëve dhe duarve për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut, mungesë e ndjeshmërisë së lëkurës, rrezaton në këmbë.

Diagnostifikimi dhe trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

dhimbje shpine në faza të ndryshme të zhvillimit të osteokondrozës së qafës së mitrës

Për të vendosur në mënyrë të besueshme diagnozën e osteokondrozës së qafës së mitrës, duhet patjetër të konsultoheni me një mjek. Shumë simptoma të osteokondrozës janë të ngjashme me shenjat e sëmundjeve të tjera, prandaj është e rëndësishme jo vetëm të filloni trajtimin e osteokondrozës në kohë, por edhe të mos harroni një patologji tjetër.

Nëse dyshoni për osteokondrozë dhe shenja të mbarimit nervor të mbërthyer, mjeku përshkruan rrezet X, nëse nuk ka të dhëna të mjaftueshme - imazhe me rezonancë magnetike të llogaritur, ultratinguj Doppler dhe skanim dupleks.

Bazuar në të dhënat e hulumtimit, natyra e sindromës së dhimbjes dhe një kombinim i simptomave të tjera, është e mundur të përcaktohet se cilët disqe janë dëmtuar dhe të fillohet trajtimi i nevojshëm që do të rikthejë rruazat e prekura dhe rrënjët nervore dhe të parandalojë zhvillimin e komplikimeve të osteokondrozës .

Trajtimi përshkruhet nga një mjek, zakonisht është kompleks. Para së gjithash, ajo duhet të lehtësojë simptomat e dhimbjes, të cilat me osteokondrozë të qafës së mitrës ndonjëherë janë praktikisht të padurueshme dhe përhapen jo vetëm në qafë, por edhe në pjesë të tjera të trupit.

Për këtë, lehtësuesit e dhimbjeve përdoren në tableta, por në rastin e dhimbjeve shumë të forta, tregohen barna anti-inflamatore jo-steroide, si dhe vajra ngrohëse dhe analgjezike.

Meqenëse ilaçet dhe vajrat lehtësojnë vetëm dhimbjen dhe simptomat e tjera të osteokondrozës së qafës, por nuk shpëtojnë nga shkaku i saj. Pas uljes së ndjesive të dhimbshme, pacienti përshkruhet masazhe, ushtrime fizioterapie, fizioterapi. Pacientit i tregohet një dietë, ilaçe që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe mbështesin funksionet e trupit, në tableta dhe injeksione, si dhe kondroprotektorë që ndihmojnë në mbrojtjen dhe rivendosjen e indeve të disqeve ndërvertebrorë.

Në disa raste, si një trajtim shtesë, pacienti përshkruhet banja, aplikime parafine, refleksologji, hirudoterapi. Metodat tradicionale të trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës shpesh gjithashtu ndihmojnë shpejt në kthimin e pacientit në një mënyrë jetese normale, por ato duhet të përdoren vetëm në kombinim me metodat tradicionale dhe pasi të konsultoheni me një mjek, pasi që mjekësia tradicionale mund të ketë kundërindikacione dhe përdorimi i recetave të saj mund të dëmtojë një sëmundje tashmë e dobësuar trupi.

Komplikimet dhe parandalimi i sëmundjes

dhimbje qafe me osteokondrozë cervikale

Mos harroni: trajtimi për osteokondrozën e qafës së mitrës duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur. Sa më shumë që të vononi një vizitë tek mjeku, aq më e vështirë do të jetë shërimi i sëmundjes, dhe ndërkohë, mund të shkaktojë komplikime të ndryshme. Osteokondroza e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës është shumë e rrezikshme sepse në këtë seksion ka shumë enë gjaku dhe pleksus nervor që ushqejnë trurin.

Çdo shkelje mund të shkaktojë probleme me qarkullimin cerebral, çrregullime neurologjike, duke përfshirë migrenën dhe hipertensionin, ndikojnë në zemër, sistemin e frymëmarrjes, dëgjimin, shikimin.

Nëse filloni osteokondrozë, pasoja më serioze janë të mundshme në formën e ishemisë cerebrale, goditjes kurrizore ose radikulopatisë - një sëmundje në të cilën proceset formohen në rruazat e prekura, duke privuar pjesërisht ose plotësisht trupin e ndjeshmërisë dhe lëvizshmërisë. Por kjo nuk është gjëja më e keqe, pasi që me një formë të rëndë të osteokondrozës, palca kurrizore është e ngjeshur, e cila mund të shkaktojë vdekjen e pacientit.

Prandaj, është shumë e rëndësishme t'i vini re simptomat sa më shpejt të jetë e mundur dhe të shihni një specialist i cili do t'ju ndihmojë të ktheheni në një jetë përmbushëse. Dhe në mënyrë që të shmangni një sëmundje të tillë si osteokondroza e qafës së mitrës, duhet të lëvizni më shumë, të mos shmangni aktivitetin fizik, të monitoroni peshën, të hani siç duhet dhe të ekuilibruar, dhe gjithashtu rregullisht të vizitoni një ortoped ose vertebrolog.